O nás
NCND o.p.s.
Národní centrum nábytkového designu je obecně prospěšná společnost se sídlem v Bystřici pod Hostýnem založená v roce 2013 s cílem přispívat k rozvoji nábytkového designu i ochraně kulturního bohatství na našem území. NCND se ve spolupráci s městem Bystřice pod Hostýnem podílí na smysluplném využití prostor zdejšího zámku, pořádá výstavy zaměřené na nábytek a bytovou kulturu, věnované jak současnému designu a prezentaci mladých tvůrců a škol, tak významným historických obdobím a důležitým osobnostem. V současné době se zaměřuje především na nábytek 20. století a mapování poválečného nábytkářského průmyslu. Každoročně připravuje odborné konference, přednášky a workshopy, poskytuje poradenskou činnost v oblasti vývoje průmyslového designu, podporuje studentskou tvorbu.
NCND je členem Klastru českých nábytkářů.
Členové
PhDr. Dagmar Koudelková
Ředitelka | Člen nadačního fondu | Tel: 602 571 886
Historička umění, od roku 2010 působí na Masarykově univerzitě v Brně, od roku 2013 je také ředitelkou Národního centra nábytkového designu, o. p. s. Věnuje se problematice ohýbaného nábytku, meziválečné bytové kultury a designu 20. století. Jako kurátorka sbírky nábytku Moravské galerie v Brně (1990–2001) a později kurátorka výstav Design centra ČR (2002–2007) se podílela na řadě velkých výstavních projektů (Princip Thonet, Český kubismus, František Bílek, Antonín Procházka ad.) a připravila desítky menších výstav. Je autorkou publikací Jiří Pelcl: Subjective x Objective (2006) a Atika 1987–1992: Emoce a forma (2007) a spoluautorkou publikace Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně (2003, 2018).
doc. MgA. Martin Surman, ArtD.
Předseda správní rady
Designér a pedagog, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti – obor Průmyslový design (1991–1995), Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze – obor Design výrobků a dopravních prostředků (1995–2001) a Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, kde získal doktorát v oboru Design (2006–2012). Od roku 2002 působí jako akademický pracovník na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde od roku 2014 vede ateliér Průmyslový design. V roce 2018 byl na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jmenován docentem v oboru Multimédia a design. Jako designér se aktivně věnuje širokému spektru produktových oblastí průmyslového designu, je autorem mnoha výrobků a průmyslových vzorů. Je členem Asociace designérů Moravy, z. s., České ergonomické společnosti, z. s. a Národního centra nábytkového designu, o. p. s.
Rudolf Fukal
Člen správní rady
Absolvent Střední průmyslové školy strojní ve Zlíně (1973–1977), je spolumajitelem a jednatelem firmy RIM CZ s.r.o., kterou založil v roce 1991. V letech 1979–1990 pracoval v Moravanu Otrokovice v podnikové zkušebně, dále jako kontrolor, revizní technik a mistr. Provozoval aktivně hokej (1968–2008), na profesionální úrovni se věnuje fotografování: jako člen SČF, ČFFU a Fotoklubu Beseda Otrokovice se podílí na organizaci výstav, zejména fotografických, a také prezentací nábytkového designu; v roce 2018 inicioval reprízu výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek v Otrokovické Besedě. Zajímá se o hudbu, cestování, historické automobily, sběratelství. V rámci svých pracovních aktivit podporuje tvorbu mladých designérů a studentů.
Alois Bařinka
Člen správní rady
Absolvent Středního odborného učiliště v Bystřici pod Hostýnem a Střední průmyslové školy v Hranicích. Od roku 1983 pracuje v TON a.s. v Bystřice pod Hostýnem. Začínal jako dělník na strojním obrábění a ohýbárně, dále pracoval na pozici mistra. Nyní pracuje jako technolog ve výrobě ohýbaného nábytku. Volný čas věnuje rodině, zdolávání mírných vrcholů, práci na zahradě a včelařství.
Ing. Bc. Olga Pastyříková
Předsedkyně dozorčí rady
Absolventka gymnázia L. Jaroše Holešov (1979–1983) a Ekonomické fakulty na Vysoké škole báňské – technické univerzitě Ostrava (1983–1987). Absolvovala rovněž doplňující pedagogické studium pro absolventy vysokých škol na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1999–2001), dále obor Sociální pedagogika na Fakultě humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (2011–2014) a Pedagogické studium speciální pedagogiky pro kvalifikované učitele, vychovatele na Akademii HUSPOL s.r.o. (2019–2021). V letech 1987–1996 pracovala ve firmě TON a.s. v ekonomickém odboru, od roku 1996 působí ve školství jako učitelka odborných předmětů, zástupce ředitele školy a od 1. 8. 2016 jako ředitelka Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem. V rámci svých pracovních aktivit podporuje zdravý osobní a profesní rozvoj žáků. Ve volném čase hraje tenis, badminton, provozuje cykloturistiku, v zimě preferuje sjezdové a běžecké lyžování.
Mgr. et Mgr. Marie Heczko
Člen dozorčí rady
Historička a pedagožka, absolventka oboru Historie a Učitelství pro střední školy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2020 působí jako kurátorka a správkyně Městského muzea v Bystřici pod Hostýnem (v současné době je na mateřské dovolené). Mezi léty 2008–2017 pracovala jako kreslířka a grafička firmy Turistické známky s. r. o. V roce 2018 nastoupila na pozici edukátorky a výtvarnice Národního centra zahradní kultury při Národním památkovém ústavu, kde se podílela na instalaci výstav v zahradě a vzniku nových edukačních programů pro rodiny s dětmi na českých státních památkách, v téže instituci později pracovala jako koordinátorka projektu NAKI II. zabývající se interpretací českého kulturního dědictví, jehož výstupem byla trilogie metodik Postupme si dále. Ve volném čase se věnuje kresbě, malbě a keramice. Je autorkou výtvarných prvků Naučné stezky v Hradci nad Moravicí, podílela se na koncepci a výtvarném zpracování zážitkových map po významných památkách zahradní kultury.
Ing. Radmil Tomčík
Člen dozorčí rady
Vystudoval Střední průmyslovou školu nábytkářskou v Bystřici pod Hostýnem a Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu. Od roku 1990 pracoval v akciové společnosti TON a.s. Bystřice pod Hostýnem, zpočátku na pozici mistra, dispečera, vedoucího prodeje ČR a manažera jakosti. V současné době vyučuje odborné předměty na Střední škole nábytkářské a obchodní. Zajímá se o historii firmy Thonet a TON, podílí se na jejím výzkumu, spolupracuje na výstavách mapujících vývoj ohýbaného nábytku.
Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.
Člen nadačního fondu
Důchodce, vyučený dřevomodelář, truhlář, designér nábytku a interiérů, architekt, pedagog, mentor. Osm let pracoval v UP závodech Bučovice, 20 let vlastní projekční kancelář, 22 let působil jako odborný asistent na vysoké škole, v posledních letech externě přednáší na FA VUT Brno. V současnosti připravuje vlastní školu designu.
Mgr. Vladislava Bělíková
Člen nadačního fondu
Absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně (1970) a Filosofické fakulty UJEP (nyní MU). Poté pracovala v propagačním oddělení kulturního střediska v Brně. V roce 1977 se přestěhovala do Bystřice pod Hostýnem. Od roku 1984 pracovala v konzervačním oddělení Muzea Kroměřížska, od roku 1991 v Městském muzeu v Holešově a od roku 1994 v Muzeu Kroměřížska jako etnograf. V roce 2013 stála při založení Národního centra nábytkového designu, o. p. s. v Bystřici pod Hostýnem a v dalších letech byla členkou jeho správní a později dozorčí rady. Podílí se na realizaci výstavních akcí společnosti v Bystřici pod Hostýnem.
PhDr. Karel Blažek
Člen nadačního fondu
Absolvent studia češtiny a historie na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita), v letech 1994–2007 pracoval v Design centru České republiky, dlouhá léta jako šéfredaktor časopisu Design trend, od roku 2007 do 2020 byl ředitelem nakladatelství VUTIUM Vysokého učení technického v Brně.
Mgr. Karolína Kouřilová
Spolupráce
Studentka doktorského programu Digitální kultura a kreativní průmysly na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, zaměřuje se na československý poválečný nábytek, především na dílo architekta a návrháře Jaroslava Šmídka: v bakalářské práci (2019) zpracovala jeho nábytkovou tvorbu, v diplomové práci návrhy veřejných interiérů (2021). Od roku 2019 se podílí na činnosti obecně prospěšné společnosti Národní centrum nábytkového designu, na přípravě výstav a konferencí. Spolupracuje na organizačním zajištění přehlídek studentských prací Grand Prix Mobitex na veletrhu nábytku a interiérového designu Mobitex v Brně (2020, 2022, 2023). V rámci disertační práce se věnuje výzkumu Vývoje nábytkářského průmyslu v Brně se záměrem vytvořit databázi autorů a výrobků s vazbou na daný podnik.
oficiální údaje (justice.cz)
Obchodní firma: Národní centrum nábytkového designu, obecně prospěšná společnost
Adresa sídla: Bystřice pod Hostýnem, Pod Platany 1, PSČ 76 861
IČO 1827863
Bankovní spojení:
Právní forma: Obecně prospěšná společnost
Spisová značka 614 O, Krajský soud v Brně
Klasifikace ekonomických činností – CZ-NACE: Specializované návrhářské činnosti – Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti j. n.
Předmět podnikání: Přispívání k rozvoji nábytkového designu a tím i k ochraně kulturního bohatství, poskytovat informace o vývoji průmyslového designu především v oblasti nábytku.